Świętokrzyscy emeryci na wycieczce do Złotych Piasków w Bułgarii

W dniach 9 – 17 września Zarząd Wojewódzki Związku Emerytów i Rencistów  Pożarnictwa RP zorganizował ośmiodniową wycieczkę turystyczną dla członków i ich rodzin do Bułgarii.

W godzinach nocnych w dniu 9 września wyruszyliśmy z placu Komendy Wojewódzkiej na długą trasę. Pierwszy planowany punktem wycieczki było zwiedzanie miasta Sibiu. Jest to zabytkowe miasto w środkowej Rumunii, położone w południowej części Transylwanii nad rzeką Cibin. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych. W okresie panowania austriackiego, obradował tu sejm siedmiogrodzki, a samo miasto pełniło rolę stolicy Siedmiogrodu. Najpiękniejszą częścią miasta jest niezwykle malowniczy rozległy rynek staromiejski (Piața Mare), który otaczają średniowieczne kolorowe kamienice. Jednym z zabytków miasta jest słynny most Kłamców, który jak głosi miejscowa legenda zawali się jeśli przejdzie po nim kłamca. Po zwiedzeniu miasta i krótkim odpoczynku w miejscowych kawiarniach udaliśmy się  w dalszą podróż do miejsca noclegu który był zaplanowany w mieście Ramnicu Valcea w Karpatach. Po zakwaterowaniu się w hotelu i spożytym posiłku część uczestników udała się na spoczynek do pokoi hotelowych, a kilku śmiałków udało się na wieczorne zwiedzanie miasta.

Następnego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu sią z hotelu udaliśmy się w dalszą podróż do miejsca naszego zakwaterowania do tętniącego życiem kurortu w Złotych Piaskach. Nasz hotel Perła położony był w bliskiej odległości od morza  i pięknych piaszczystych plaży. W trakcie pobytu dopisała nam piękna słoneczna pogoda z temperaturą dochodzącą do 32 0C. W ciągu dnia o ile nie mieliśmy zaplanowanych wycieczek, korzystaliśmy z kąpieli w basenie zlokalizowanym przy hotelu lub kąpieli w morzu. Wieczorami uczestnicy wycieczki mieli czas do własnej dyspozycji. Czas ten wycieczkowicze wykorzystywali do zwiedzenia kurortu oraz spacer po plaży, ale większość uczestników  wykorzystywała go do zabawy przy żywej muzyce ponieważ hotel zapewniał oprawę muzyczną do godziny 23.

W okresie pięciodniowego pobytu w Złotych Piaskach zwiedziliśmy Warnę, najpiękniejsze miasto w Bułgarii Nesebyr, bardzo ładne zabytkowe miasto, z niezwykłe wąskimi uliczkami z licznymi straganami tak naprawdę ze wszystkim, miasto Bałczik w którym znajduje się rezydencja królowej Marii i przepiękny ogród botaniczny i  malowniczy przylądek Kaliakra który stanowi dwukilometrowy cypel stworzony ze skał dochodzących nawet do 70 metrów wysokości.  Uczestniczyliśmy także w  czterogodzinnym wieczorze bułgarskim gdzie powitano nas starym bułgarskim zwyczajem, chlebem i solą oraz rakiją. Podczas wspólnej biesiady w której uczestniczyło  400 osób zaprezentowano nam bardzo atrakcyjny program folklorystyczny, balet nowoczesny i imponujący taniec tancerzy z ogniem. Niektórzy uczestnicy biesiady mieli możliwość nauki bułgarskiego tańca ludowego.

W dniu 16 września w godzinach popołudniowych po wykwaterowaniu się z hotelu udaliśmy się w drogę powrotną do kraju.  Do Komendy Wojewódzkiej dotarliśmy następnego dnia gdzie przywitała nas deszczowa pogoda z bardzo niską temperaturą.

Organizatorzy dziękują wszystkim za zdyscyplinowanie i wspaniałe atrakcje.