Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy
Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczpospolitej Polskiej Oddział Wojewódzki w Kielcach działa od 1994 r. zrzesza strażaków Państwowej Straży Pożarnej przechodzących na emerytury i renty po zakończeniu służby oraz członków ich rodzin, aby działać wspólnie o godność, respektowanie praw nabytych i uprawnień.
Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa – to wspólne inicjatywy, integracja środowiska, rozwijanie działalności kulturalnej, artystycznej, pomoc i opieka schorowanym oraz samotnym członkom. Takie działania podejmujemy w 13 kołach naszego województwa.
Nie pozostańmy obojętni. Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa to również szersze możliwości aktywności społecznej w ramach organizacji senioralnych w miastach i gminach, a także na szczeblu ogólnopolskim. Zapraszam na Naszą stronę internetową oraz do siedziby Oddziału Wojewódzkiego, a przede wszystkim do Kół działających przy każdej komendzie powiatowej i miejskiej.
Emerycie i rencisto nie siedź w domu spotkaj się w gronie koleżanek i kolegów z którymi kiedyś pełniłeś służbę.
Rys historyczny
Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczpospolitej Polskiej to organizacja działająca już prawie 30 lat. Szeregi Związku liczą 603 członków zwyczajnych na terenie województwa świętokrzyskiego. Jesteśmy w Związku w którym na terenie całej Polski jest nas 11 tys. członków. Niemała jest też liczba członków wspierających. Wchodzimy w skład Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP zrzeszającej emerytów i rencistów Państwowej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służb Ochrony Państwa. Wszystkie te organizacje razem skupiają ponad 100 tysięcy członków i mają coraz większe zrozumienie oraz akceptację działań u ponad 400 tysięcy mundurowych emerytów i rencistów oraz ich rodzin.
A tak to się zaczęło…
Zmiany ustrojowe w naszym kraju, które nastąpiły pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, wywołały potrzebę utworzenia organizacji zrzeszającej byłych funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych.
Organizacji samodzielnej i niezależnej, o większym zakresie oddziaływania, niż czyniły to dotychczas działające kluby emerytów milicyjnych.
Powstanie Stowarzyszenia – Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa i jego działalność.
Na dzień 1 lutego 1993 r. na stan 49 województw w 32 działały Koła Środowiskowe Emerytów Pożarników przy Okręgowych Zarządach Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów bądź w niektórych województwach (Kraków, Łódź, Elbląg i Gdańsk) Kluby Emerytów.
Był to czas na realizację organizacyjnego zamiaru powołania przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów pionu branżowego pożarników.
Pierwsze spotkanie emerytów które przeszło do historii polskiego pożarnictwa odbyło się w dniu 2 lutego 1993 r.z inicjatywy Pana Klemensa Dziermańskiego z Białegostoku w siedzibie ZG ZOSP RP w Warszawie. Sukcesem tego spotkania było w niedalekiej przyszłości stworzenie związku emerytów i rencistów pożarnictwa skupiających ludzi naszej służby.
W zebraniu, wzięło udział 41 osób z 29-ciu województw z udziałem zaproszonych gości: byłych Komendantów Głównych gen. Zygmunta Jarosza i płk Andrzeja Gatlika oraz przedstawiciela Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Komendy Głównej PSP. Po burzliwej dyskusji w wyniku przegłosowanych postanowień powołano Krajowe Przedstawicielstwo Pożarników Emerytów i Rencistów w składzie:
- płk Klemens Dziermański – Przewodniczący z Białegostoku
- płk Włodzimierz Tessar – członek z Warszawy
- płk Jerzy Kluczyński – członek z Warszawy
- ppłk Włodzimierz Kobza – członek z Łodzi
- ppłk Bogusław Ignaszek – członek z Poznania,
które upoważniono i zobowiązano do reprezentowania interesów środowiska pożarników emerytów w dochodzeniu równoprawnych świadczeń emerytalnych wszystkim byłym strażakom będącym już na emeryturze przed dniem 1 lipca1992 r. W tym spotykaniu z naszego środowiska uczestniczył Radosław Kałamaga z Buska Zdroju.
Na dzień 20 lipca 1994 r. przedstawicielstwo to zwołało do Warszawy ogólnokrajowe spotkanie przewodniczących kół i klubów emeryckich. W spotkaniu uczestniczyło 31 osób z 26 województw.
W trakcie emocjonujących obrad wyłoniona została Komisja Uchwał w składzie: Albin Piątkowski, Jan Korbanek i Marian Oksiński, która w wyniku konstruktywnej dyskusji wypracowała treść uchwały o rozwiązaniu Krajowego Przedstawicielstwa Pożarników Emerytów i utworzeniu stowarzyszenia pod nazwą: Związek Byłych Funkcjonariuszy i Pracowników Pożarnictwa Polskiego, natomiast przedstawicielom woj. białostockiego powierzono podjęcie prac organizacyjno – założycielskich tego związku. Z naszego regionu w tym spotkaniu uczestniczyli:
- Radosław Kałamaga,
- Marian Oksiński.
Grupa założycielska z woj. białostockiego skoncentrowała się na czynnościach związanych z rejestracją Związku i jego statutu oraz tworzeniu struktur w terenie. W dniu 19 września 1994 r. Sąd Wojewódzki w Białymstoku postanowił o rejestracji stowarzyszenia.
Od tej daty wyżej wymieniona grupa założycielska stała się czasowym Prezydium Zarządu Głównego. Wkrótce po rejestracji stowarzyszenia w dniu 4 listopada 1994 r. Prezydium Zarządu Głównego Związku Byłych Funkcjonariuszy i Pracowników Pożarnictwa Polskiego zwróciło się z apelem do emerytów i rencistów po zawodowej służbie pożarniczej o wstępowanie w szeregi powstającego związku.
W apelu przedstawiono okoliczności powstania Związku i problemy z jakimi sam Związek musi sobie poradzić. Po okresie organizacji i odbyciu zjazdów wojewódzkich zwołany został I-wszy Zjazd Krajowy, który odbył się w Szkole Podoficerskiej w Supraślu w dniach 3 i 4 grudnia 1995 r. Uczestniczyło w nim 56 osób, w tym 26 Delegatów, 24 Prezesów Zarządu Wojewódzkiego i 6 zaproszonych gości. Nasza organizacja w dniu Zjazdu liczyła 2200 członków. Zjazd wybrał władze krajowe w skład których weszli:
- Klemens Dziermański – Prezes
- Leszek Pierzchanowski – V-ce Prezes
- Jerzy Gadomski – V-ce Prezes
- Tadeusz Myszkowski – Sekretarz
- Waldemar Rytel – Skarbnik
- Tadeusz Baniak – członek prezydium
- Jerzy Górnicki – członek prezydium
- Dominik Masłowski – członek prezydium
- Albin Piątkowski – członek prezydium
- Witold Gryc – członek prezydium
- Jan Korbanek – członek zarządu
- Piotr Mońko – członek zarządu
- Jan Nowak – członek zarządu
- Jan Smykała – członek zarządu
- Mirosław Wojtyniak – członek zarządu
Główna Komisja Rewizyjna:
- Franciszek Kuczyński – Przewodniczący
- Wiktor Sękowski
- Henryk Kozłowski
- Marian Sidor
- Józef Goliński
Uchwałą Zjazdu zmieniono dotychczasowa nazwę organizacji na Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP.
Siedzibą władz krajowych pozostał Białystok a w Warszawie utworzono Filię Zarządu Głównego z V-ce Prezesem Leszkiem Pierzchanowskim.
W okresie pozjazdowym następuje dynamiczny rozwój naszej organizacji. Na dzień 1 czerwca 1996 r. działało 35 Zarządów Wojewódzkich a ilość członków wzrosła do 3732 osób.
Z dniem 1 stycznia 1999 r. po wprowadzeniu nowego trójstopniowego podziału terytorialnego kraju dla naszego związku reforma administracyjna oznaczała podjęcie działań zmierzających do stworzenia modelu organizacyjnego przystającego do nowego podziału terytorialnego kraju w odniesieniu do województw. Zarząd Główny ZEiRP RP na swym posiedzeniu z udziałem prezesów Zarządów Wojewódzkich przyjął pakiet uchwał dla realizacji przyśpieszonej kampanii sprawozdawczo – wyborczej w kołach i wyborczej Zarządu Wojewódzkiego w nowo powstałych województwach, natomiast w przeddzień II Zjazdu Krajowego, który odbył się w dniach 20 – 21 czerwca 1999 r., we wszystkich 16 województwach funkcjonowały Zarządy Wojewódzkie, działało 262 kół terenowych zrzeszających łącznie 8102 członków w skali kraju.
Nowo wybrany Zarząd Główny zobligowany uchwałami zjazdowymi nasilił działania wnioskowo – interwencyjne w obszarze spraw wcześniej podejmowanych, a dotyczących świadczeń emerytalno-rentowych i usprawnienia obsługi świadczeniobiorców.
Powstanie Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w województwie i jego działalność.
Na terenie naszego województwa w maju 1994 r. zawiązała się grupa inicjatywna, która podjęła się zadania stworzenia struktur Związku. Weszli do niej emerytowani strażacy:
- Radosław Kałamaga
- Jan Nowak
- Marian Oksiński
- Władysław Świercz
- Henryk Tynkowski
- Henryka Tynkowska
- Stanisław Walczak
- Jan Waśniewski
W sierpniu 1994 r. działając z upoważnienia grupy Marian Oksiński wystąpił z pismem do wybranych emerytów o tworzenie kół przy poszczególnych komendach rejonowych.
Pierwsze koło na terenie województwa kieleckiego powstało w dniu 12 września 1994 r. w Kazimierzy Wielkiej, na którego czele stanął Czesław Stępień. Drugie koło zawiązało się w dniu 7 listopada 1994 roku we Włoszczowie jego prezesem został Marek Koper. Trzecie koło w województwie kieleckim założono w dniu 28 listopada 1994 r. w Pińczowie z prezesem został Tadeusz Zyguła. Zaczęły powstawać kolejne koła tak, że pod koniec roku 1994na terenie województwa działało 9 kół. W swoich szeregach koła skupiały 134 członków.
Następnym kolejnym dziesiątym powstałym kołem było koło w Ostrowcu Świętokrzyskim, które powstało 31 stycznia 1995 r., a prezesem został Jan Waśniewski.
W dniu 28 lutego 1995 r. w Kielcach odbył się I Zjazd Delegatów Kół podczas którego wybrano Tymczasowy Zarząd Wojewódzki.
W jego skład weszli:
- Marian Oksiński – Prezes
- Radosław Kałamaga – V-ce Prezes
- Józef Sławski – Sekretarz
- Kazimierz Nowak – Skarbnik
- Stanisław Walczak – Członek Zarządu
Wybrano też Wojewódzką Komisję Rewizyjną w składzie:
- Jan Waśniewski – Przewodniczący
- Marek Koper – Członek
- Henryk Tynkowski – Członek
W następnych latach ilość kół i członków była następująca w:
- 1995 r. – 10 kół i 151 członków,
- 1996 r. – 10 kół i 198 członków
- 1997 r. – 8 kół i 181 członków
W dniu 10 października 1997 r. odbył się Nadzwyczajny Zjazd Delegatów, wymuszone to zostało odejściem na wieczną wartę dwóch członków Zarządu Wojewódzkiego Kazimierza Nowaka i Stanisława Walczaka. Do nowo wybranego zarządu weszli:
- Marian Oksiński – Prezes
- Radosław Kałamaga – V-ce Prezes
- Józef Sławski – Sekretarz
- Zbigniew Barchanowski – Skarbnik
- Jan Nowak – Członek
- Ireneusz Szafarczyk – Członek
- Ryszard Godzina – Członek
Do Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej weszli:
- Jan Waśniewski – Przewodniczący
- Andrzej Knap – Członek
- Piotr Downarowicz – Członek
W tym czasie prezesami w chwili powstania kół byli:
- Kazimierza Wielka – Czesław Stępień
- Włoszczowa – Marek Koper
- Pińczów – Tadeusz Zyguła
- Starachowice – Henryk Tynkowski
- Jędrzejów – Stanisław Walczak
- Miechów – Mieczysław Świrek
- Kielce – Marian Oksiński
- Końskie – Jan Dębski
- Busko Zdrój – Radosław Kałamaga
- Ostrowiec Świętokrzyski – Jan Waśniewski
W dniu 25 marca 1999 r. w Kielcach obradował II Wojewódzki Zjazd Delegatów. Do nowo wybranego zarządu weszli:
- Marian Oksiński – Prezes
- Zbigniew Barchanowski – V-ce Prezes
- Józef Sławski – Sekretarz
- Andrzej Antosik – Skarbnik
- Radosław Kałamaga – Członek
- Andrzej Knap – Członek
- Stanisław Czerwień – Członek
Do Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej weszli:
- Jan Waśniewski – Przewodniczący
- Stanisław Ogórek – Członek
- Jan Krawczyk – Członek
W chwili zjazdu na terenie naszego województwa istniało 12 kół zrzeszających 275 członków.
Delegatami na II Krajowy Zjazd Delegatów zostali:
- Zbigniew Barchanowski,
- Jan Nowak,
- Marian Oksiński.
W skład nowo wybranego Zarządu Głównego wszedł z naszego województwa Jan Nowak jako członek Zarządu Głównego.
W dniu 18 września 2001 r. Uchwałą nr 1 Zarząd Wojewódzki ZEiRP RP w Kielcach działając na podstawie § 32 pkt. 4 Statutu ZEiRP RP powołał istniejące na terenie województwa świętokrzyskiego następujące koła jako podstawowe terenowe jednostki organizacyjne Związku:
- Koło nr 1 w Kazimierzy Wielkiej
- Koło nr 2 we Włoszczowie
- Koło nr 3 w Pińczowie
- Koło nr 4 w Starachowicach
- Koło nr 5 w Jędrzejowie
- Koło nr 6 w Opatowie
- Koło nr 7 w Kielcach
- Koło nr 8 w Końskich
- Koło nr 9 w Busku Zdroju
- Koło nr 10 w Ostrowcu Świętokrzyskim
- Koło nr 11 w Sandomierzu
- Koło nr 12 w Staszowie
- Koło nr 13 w Skarżysku Kamienna
W dniu 27 lutego 2003 r. w Kielcach obradował III Wojewódzki Zjazd Delegatów. Do nowo wybranego zarządu weszli:
- Marian Oksiński – Prezes
- Jan Nowak – V-ce Prezes
- Andrzej Antosik – Sekretarz
- Ireneusz Szafarczyk – Skarbnik
- Zbigniew Barchanowski – Członek
- Marek Koper – Członek
- Piotr Burda – Członek
Do Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej weszli:
- Wiesława Karaś – Przewodniczący
- Stanisław Ogórek – Członek
- Kazimierz Małek – Członek
W chwili zjazdu na terenie naszego województwa istniało 13 kół zrzeszających 381 członków.
W dniu 12 kwietnia 2007 r. obradował IV Wojewódzki Zjazd Delegatów. Stan członków wynosił 404 osoby w 11 kołach (dwa koła rozwiązano w Kazimierzy Wielkiej i Opatowie). Godność Honorowego Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku nadano Marianowi Oksińskiemu za kilkunastoletnie kierowanie Zarządem Wojewódzkim. Do nowo wybranego zarządu weszli:
- Jan Nowak – Prezes
- Zbigniew Barchanowski – V-ce Prezes
- Andrzej Antosik – Sekretarz
- Bogusława Rzegocka – Skarbnik
- Andrzej Siewior – Członek
- Roman Kunys – Członek
- Piotr Downarowicz – Członek
- Kazimierz Kuleta – Członek
- Piotr Burda – Członek
- Tadeusz Sobczyk – Członek
Do Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej weszli:
- Wiesława Karaś – Przewodniczący
- Stanisław Ogórek – Członek
- Jan Majcher – Członek
Delegatami na Zjazd byli;
- Jan Nowak
- Marian Oksiński
W skład nowego Zarządu Głównego wszedł Jan Nowak jako członek Zarządu.
W dniu 30 marca 2011 r. obradował V Wojewódzki Zjazd Delegatów. Stan członków na dzień Zjazdu wynosił 576 w 13 kołach. Do nowo wybranego zarządu weszli:
- Jan Nowak – Prezes
- Marian Oksiński – Prezes Honorowy
- Zbigniew Barchanowski – V-ce Prezes
- Jacenty Socha – Sekretarz
- Bogusława Rzegocka – Skarbnik
- Roman Kunys – Członek
- Jan Albrycht – Członek
- Adam Kwaśniak – Członek
- Zbigniew Nobis – Członek
- Zbigniew Pałosz – Członek
- Józef Kędziora – Członek
- Marian Stoczkiewicz – Członek
- Stanisław Wijas – Członek
- Robert Rożek – Członek
- Grzegorz Jankowski – Członek
Do Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej weszli:
- Piotr Downarowicz – Przewodniczący
- Henryk Szymański – Członek
- Bogdan Ziomek – Członek
Delegatami na Zjazd byli;
- Jan Nowak
- Jacenty Socha
- Zbigniew Pałosz
W skład Zarządu Głównego wszedł Jan Nowak jako członek Zarządu.
W dniu 24 marca 2015 r. obradował VI Wojewódzki Zjazd Delegatów. Stan członków na dzień Zjazdu wynosił 583 osoby w 13 kołach. Godność Honorowego Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku nadano Janowi Nowakowi za kierowanie związkiem przez dwie kadencje. Do nowo wybranego zarządu weszli:
- Jerzy Kurek – Prezes
- Jacenty Socha – V-ce Prezes
- Jerzy Żelazny – Sekretarz
- Ewa Kędzior – Skarbnik
- Grzegorz Jankowski – Członek Zarządu
- Józef Kędziora – Członek Zarządu
- Wiesław Woszczyna – Członek
- Sławomir Litwiński – Członek
- Zbigniew Pałosz – Członek
- Marian Stoczkiewicz – Członek
- Jerzy Jankowski – Członek
- Waldemar Skubisz – Członek
- Zbigniew Nobis – Członek
- Jan Nowak – Członek Honorowy
- Marian Oksiński – Członek Honorowy
Do Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej weszli:
- Piotr Downarowicz –Przewodniczący
- Zbigniew Serafin – V- ce przewodniczący
- Henryk Szymański – Sekretarz
- Czesław Szmalec – Członek
Delegatami na zjazd byli;
- Zbigniew Barchanowski
- Jerzy Kurek, jako Prezes Zarządu Wojewódzkiego
- Jan Nowak
- Wiesław Woszczyna
W skład Zarządu Głównego z naszego województwa weszli: Wiesław Woszczyna jako wiceprezes Zarządu i Jerzy Kurek jako członek Zarządu.
W dniu 27 marca 2019 r. obradował VII Wojewódzki Zjazd Delegatów, w którym wzięło udział 39 delegatów wybranych przez poszczególne koła naszego województwa. Stan członków na dzień Zjazdu wynosił 606 osoby w 13 kołach.
Podczas Zjazdu uhonorowano wpisem do Księgi Honorowej Zasłużonych założycieli Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP;
- st. bryg Mariana Oksińskiego
- płk. Jana Nowaka
- ppłk. Andrzeja Knapa
- płk. Radosława Kałamagę.
Zjazd Wojewódzki Delegatów wybrał nowe władze Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP i Wojewódzką Komisją Rewizyjną na nową kadencję. W skład nowo wybranego zarządu weszli:
Prezydium Zarządu Wojewódzkiego wchodzą:
- Jerzy Kurek – Prezes
- Jerzy Żelazny – V-ce Prezes
- Zbigniew Nobis – V-ce Prezes
- Stanisław Woś – Sekretarz
- Ewa Kędzior – Skarbnik
- Wiesław Woszczyna – Członek Prezydium
Członkami Zarządu Wojewódzkiego zostali:
- Jan Albrycht
- Paweł Cabala
- Tomasz Dadia
- Jerzy Janowski
- Sławomir Litwiński
- Zbigniew Pałosz
- Piotr Patraś
- Jarosław Pławski
- Waldemar Skubisz
- Jarosław Wleciał
Wojewódzka Komisja Rewizyjna
- Jacenty Socha – Przewodniczący
- Zbigniew Serafin – V- ce przewodniczący
- Czesław Szmalec – Członek
Delegatami na zjazd Krajowy byli;
- Jerzy Kurek,
- Wiesław Woszczyna
- Jerzy Żelazny
W skład Zarządu Głównego z naszego województwa weszli: Wiesław Woszczyna jako wiceprezes Zarządu, Jerzy Kurek jako członek Zarządu i Jerzy Żelazny jako sekretarz Głównej Komisji Rewizyjnej.
W dniu 12 grudnia 2019 r. roku w Kielcach podczas posiedzenia Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZEiRP RP w Kielcach podjęto decyzje w oparciu o Statut uchwalony na Zjedzie Krajowym w dniu 9 czerwca 2019 roku, że Oddziały Wojewódzkie powinny posiadać osobowość prawną. Prezydium Zarządu Wojewódzkiego podjęło starania, aby Oddział Wojewódzki wraz z Kołami zarejestrować w KRS. Sąd wpisał do rejestru Oddział Wojewódzki ZEiRP RP w Kielcach w dniu 9 czerwca 2020 roku pod numerem 0000844446. Skład Zarządu który został zgłoszony do KRS przedstawia się następująco:
- Jerzy Kurek – Prezes
- Jerzy Żelazny – V-ce Prezes
- Zbigniew Nobis – V-ce Prezes
- Stanisław Woś – Sekretarz
- Ewa Kędzior – Skarbnik
- Wiesław Woszczyna – Członek Prezydium
- Paweł Cabala – Członek
- Jan Albrycht – Członek
- Jarosław Wleciał – Członek
- Jerzy Janowski – Członek
- Piotr Patraś – Członek
- Zbigniew Pałosz – Członek
- Grzegorz Jankowski – Członek
- Tomasz Dadia – Członek
- Waldemar Skubisz – Członek
- Jarosław Pławski – Członek
- Sławomir Litwiński – Członek
Natomiast skład Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Oddziału został zarejestrowany w KRS w składzie:
- Jacenty Socha – Przewodnicząc
- Zbigniew Serafin – V- ce przewodniczący
- Czesław Szmalec – Członek
Po roku działalności, ze składu Zarządu wycofał się kolega Tomasz Dadia reprezentujący koło w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zarząd postanowił nie włączać dodatkowej osoby do swojego składu w miejsce wakatu jakie powstało po rezygnacji kol. Dadii.
* w opracowaniu wykorzystano materiał z Kroniki powstania i działalności Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej opracowanej przez Prezesa Honorowego Zarządu Głównego ZEiRP RP płk poż. w st spocz. mgr Klemensa Dziermańskiego i Prezesa Honorowego Zarządu Wojewódzkiego w Kielcach ZEiRP RP st. bryg w st spocz. mgr Mariana Oksińskiego.
Kielce, 15 grudnia 2022 r.
Opracował:
st. bryg. w st. spocz. Jerzy Żelazny